چگونه یک رزومه جالب توجه بنویسید

چگونه یک رزومه جالب توجه بنویسید
شماره شناسه عضویت : 857
تاریخ ثبت نام : خرداد ۱۶, ۱۳۹۷
تعداد بازدید : 96
توضیحات :

چگونه یک رزومه جالب توجه بنویسید

رزومه چیست؟ رزومه مشخصات و سوابق حرفه ای شماست. هدف رزومه این است که کارفرما با مطالعه آن (سوابق شغلی داوطلبان استخدام) متوجه شود آنها از چه مهارتهایی برخوردار هستند، چه تجربیاتی دارند، چه نوع کارهایی را انجام داده اند و از نظر علمی و عملی در چه سطحی هستند. البته یک کارفرمای دقیق می تواند اطلاعات بیشتری را در مورد رفتارهای کاری شما درک کند. بنابراین رزومه مهمترین وسیلۀ کاریابی شماست و هر چه آن را بهتر و حرفه ای تر تهیه کنید امکان دست یافتن به شغل دلخواهتان بیشتر میشود.

رزومه چیست؟ رزومه مشخصات و سوابق حرفه ای شماست. هدف رزومه این است که کارفرما با مطالعه آن (سوابق شغلی داوطلبان استخدام) متوجه شود آنها از چه مهارتهایی برخوردار هستند، چه تجربیاتی دارند، چه نوع کارهایی را انجام داده اند و از نظر علمی و عملی در چه سطحی هستند. البته یک کارفرمای دقیق می تواند اطلاعات بیشتری را در مورد رفتارهای کاری شما درک کند. بنابراین رزومه مهمترین وسیلۀ کاریابی شماست و هر چه آن را بهتر و حرفه ای تر تهیه کنید امکان دست یافتن به شغل دلخواهتان بیشتر میشود.

معرفی بخشهای رزومه

یک رزومه از چندین بخش مختلف تشکیل می شود.

بخش اول اختصاص به معرفی و بیان مشخصات داوطلب دارد. مواردی مثل مشخصات شناسنامه ای، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد یا سن، تلفن و آدرس جزء ضروریات این بخش هستند.

۱- بخش دوم شامل تحصیلات شماست. در این بخش مدارک تحصیلی و تحصیلات تکمیلی را عنوان می کنید. هدف از این اطلاعات این است که کارفرما مطلع شود تا چه مقطعی و در چه رشته ای تحصیل کرده اید. تحصیلات تکمیلی، دوره های مختلف، سمینارهای مرتبط را هم باید در همین بخش ذکر کنید تا کارفرما بتواند بنیه و سطح علمی شما را برآورد کند. از پشت سر هم چیدن تعداد زیادی مدارک مرتبط و غیر مرتبط خودداری کنید. واضح است که اگر کسی مدرک کارشناسی داشته باشد دیپلم هم دارد. همچنین لازم نیست تمام کلاس­هایی را که رفته­اید ذکر کنید. بعضی افراد روی این بخش تاکید بسیار دارند و آن را با حداکثر جزییات می­نویسند. اما برای کارفرمایان آنچه مهم است این است که شما عملاً چه می­توانید بکنید و تجربه عملی شما چقدر است .اگر لازم باشد می توانید مدارک مختلف را در ضمیمه رزومه بیاورید.

میزان آشنایی خود با زبانهای خارجی را هم ذکر کنید. با چه زبانهایی آشنا هستید و تا چه حد؟ مثلاٌ آیا توانایی شما محدود به خواندن متون فنی یا تخصصی مربوط به شغلتان است یا تسلط به مکالمه و درک مطلب هم دارید؟ آیا می توانید یک قرارداد را به زبان مورد نظر تنظیم کنید؟ یا یک مذاکره تجاری را انجام دهید؟ چنانچه در کشوری که به آن زبان صحبت می­کنند اقامت داشته اید مدت آن را هم ذکر کنید.

چنانچه اطلاعاتی که در مورد آشنایی با زبانهای خارجی می دهید زیاد باشند می توانید آنها را تحت یک عنوان یا بخش جداگانه (مثلاٌ آشنایی با زبانهای خارجی) قید کنید.

بخش بعدی وضعیت نظام وظیفه است که مشخص کردن آن برای آقایان ضروری است. اطلاعات این بخش مختصر است و شامل سال پایان خدمت یا نوع معافیت (کفالت، پزشکی،…) است. تجارب حرفه ای مهمترین بخش از رزومه است.آنچه برای کارفرما مهم است این است که افرادی را انتخاب کند که از پس کار بر­می­آیند و می توانند برای مجموعه تحت مدیریت او مفید واقع شوند. بنابراین بسیار مهم است تجربیات برجسته خود را بصورت خلاصه و به صورتی بیان کنید که کارفرما مایل باشد با شما ملاقات و مصاحبه کند.

چگونه باید این بخش مهم را تدوین کنیم که اثربخش باشد؟

یکی از مهمترین نکات نوشتن رزومه بخصوص بخش تجربیات حرفه ای این است که مطالب را با ذکر مثال ها و نمونه ها بصورت مشخص با اعداد و ارقام قابل بررسی بنویسیم. مثلاٌ چنانچه شما مدیر یک پروژه بزرگ بودید و توانسته اید این پروژه را با سرعت و کیفیت بالا با حداقل هزینه انجام دهید، در بخش تجارب حرفه ای ننویسید مدیریت پروژه …. که یکی از بزرگترین پروژه های … است و انجام آن با حداقل هزینه و حداکثر کیفیت و سرعت. در عوض با آوردن اطلاعات دقیق درک درستی از کاری که کرده اید به خواننده رزومه بدهید. مثلاٌ مدیریت پروژه …. برای انجام این پروژهx ریال هزینه و y روز زمان برآورد شده بود که توانستم پروژه را با ۵% هزینه کمتر و z روز زودتر از موعد، بدون اشکال و با کیفیت مورد نظر تحول دهم.

روشهای ذکر تجارب حرفه ای

برای ذکر تجارب حرفه ای چندین روش وجود دارد:

۱-به ترتیب زمانی از زمان شروع به کار تا بحال: در این روش شرکتها و سازمانهایی را که در آنها کار کرده اید به ترتیب تاریخ از ابتدا تا بحال ذکر کنید. لازم است علاوه بر نام شرکت، مدت اشتغال به کار و پست با مسئولیتی را که بعهده داشته اید بیان کنید.

۲-به ترتیب زمانی از زمان حال به گذشته: مثل مورد بالاست اما ذکر تجارب از زمان حال شروع و به گذشته ختم می شود.

۳- روش تجارب مرتبط : در این روش تجارب مختلف یا شغل هایی را که داشته اید در رزومه ذکر کرده و برای هریک توضیحاتی ارائه دهید. حسن این روش این است که میتوانید یک تجربه ناموفق یا مشاغلی را که با درخواست فعلی شما همخوانی و ارتباط ندارند را حذف کنید. همانطور که گفتیم سعی کنید با ارائه آمار، اعداد، ارقام و مدارکی که ضمیمۀ رزومۀ خود می کنید به کارفرما نشان دهید فردی هستید با تجربه و علم کافی و می توانید کار مورد نظر را با بهترین کیفیت انجام دهید.

اگر تازه کار هستید یا سوابق شغلی قابل توجه ندارید، باز هم می توانید رزومه داشته باشید. کمی فکر کنید. حتمأ مهارتها یا تجاربی دارید که با اینکه شغل شما نبوده اند اما می توانند قابلیت های شما را نشان دهند. به عنوان مثال بعهده داشتن سرپرستی یک گروه در حین انجام خدمت نظام وظیفه یا در دوران تحصیل می تواند نشاندهنده توانایی مدیریت شما باشد یا مثلاٌ اگر گرافیست هستید می توانید چند نمونه پوستر و آگهی و کارت ویزیت طراحی کنید و آنها را روی CD کپی کرده یا پرینت رنگی با کیفیت خوب بگیرید و بعنوان نمونه کار ضمیمه رزومه کنید.

چند نکته:

۱-ظاهر رزومه باید تمیز و مرتب باشد. از کاغذ خوب استفاده کنید. رزومه را تایپ کرده و پرینت کنید یا از فتوکپی های با کیفیت استفاده کنید.

۲-از دادن توضیحات مفصل بپرهیزید- رزومه باید مختصر و مفید باشد. اگر لازم است مدارک یا مستنداتی ارائه دهید آنها را به رزومه پیوست کنید.

۳-هدف شما از نوشتن رزومه این است که کارفرما مایل باشد با شما مصاحبه کند. در مصاحبه است که باید او را قانع کنید شما فرد مناسبی برای تصدی شغل مورد نظر هستید. پس برای ارائه یک رزومۀ تمیز و مرتب و مفید تلاش کنید و به اندازه کافی وقت صرف کنید.

۴-واقع بین باشید. نه از خودتان تعریف کنید و نه شکسته نفسی کنید. آنچه را که قادر به انجام آن هستید بیان کنید نه بیشتر و نه کمتر.

۵- سعی کنید خود را بجای کارفرما بگذارید، اگر شما می خواستید کسی را استخدام کنید به چه نکاتی توجه می کردید؟

۶-سعی کنید با مطالعه و تحقیق روشهای عملی یافتن شغل، تکنیک­های رزومه نویسی، مصاحبه های استخدامی و غیره را بیاموزید. با اینکار یک قدم از رقبای خود که بدون مطالعه و آمادگی در جستجوی شغل هستند جلو می افتید.

لینک :
http://jobsanaat.ir/?p=857